Strona internetowa ospkalwaria.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. OK, akceptuję

Pożar sadzy w kominie

Dnia 2 Października 2018r. o godz. 19.23  dyspozytor SKKP zadysponował nas na ul.Jagielońską  do pożaru sadzy w kominie.


Jeden zastęp naszej jednostki udał się alarmowo na ulicę Jagielońską, skąd wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu paleniska, ugaszeniu palącej się sadzy oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego.

 

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

-zadzwonić na numer alarmowy 998 lub 112
-wezwać Państwową Straż Pożarną podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,wygasić ogień w piecu, kominku, zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie), przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń, udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE!

NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).